Akce a události

Delfíni a Daemeni

Úryvek z rozhovoru Michaely Freeman s Oldou Burešem, delfinoterapeutem pracujícím v turecké Antalyi.Na pozdim roku 2011 Olda pozval silové akrobaty Petra Horníčka a Zdeňka Moravce, známé jako duo Daemen, aby v Antalyi nafotili charitativní kalendář.


Proč zrovna kalendář s Daemeny?

Daemeni jsou pro nás, obyčejné smrtelníky, symbolem síly a skvělých výkonů. Prostě dělají neuvěřitelné věci. Delfíni také dělají neuvěřitelné věci. Vnímáme to tak i my, kteří jsme kolem nich dlouhodobě. Tak jako Daemeni, delfíni nás zas a znovu překvapují tím, co ještě všechno jde. Při osobním setkání s kluky je z nich také cítit klid a přirozenost. Jejich vystoupení jsou hodně o vzájemném přátelství a důvěře. I v tom vidím jasnou spojitost s mou prací. Je založená na budování přátelství a na absolutní důvěře mezi zvířaty a lidmi. A samozřejmě – na obou stranách je to hodně o akrobacii, kreativitě a showmenství – a delfíni jsou rození showmeni.

Jak probíhalo focení?

S delfíny? V pohodě, jak jinak? (smích) Na Daemenech je vidět, že jsou to profíci a zvládli jsme to v dost rekordním čase. Náš fotograf Petr Krupík Krupička začal s focením některých pozic na břehu bazénu, a to delfíny velice zajímalo. Jsou hrozně zvědaví. Takže když pak kluci a turecký fotograf Levent Konuk (přezdívaný „podvodník“) přešli k focení záběrů pod vodou, delfíni k nim okamžitě připlavali a chtěli si hrát.

Nejdřív si je samozřejmě okoukli a oťukali, ale bylo vidět, že je kluci opravdu zajímali. Zdeněk Moravec je navíc free-diver, takže je zvyklý se potápět i do velké hloubky a byl evidentně ve svém živlu. Myslím, že delfíni si hodně užili fakt, že mají v bazénu někoho takhle fyzicky zdatného, s kým si mohou hrát. Obvykle k nim chodí hlavně děti, a ty se nepotápí. No a kluci si to podle všeho užili taky.

Koupí kalendáře přispějete na delfinoterapeutický pobyt dětí z dětských domovů v Turecku. Objednávku najdete zde: Kalendář Delfíni a Daemeni 2012

Více o silové akrobacii na www.daemen.cz

Zdeněk Moravec, Olda Bureš a Petr Horníček na fotografii Marek Dostala