Co je delfinoterapie

Delfinoterapie je jednou z forem terapií za pomoci zvířat (také animoterapie nebo zooterapie) a využívá pozitivního vlivu interakce s delfíny na osoby se zdravotním, sociálním a/nebo výukovým znevýhodněním. Stejného pozitivního vlivu lze využít i pro revitalizační pobyty za účelem odbourávání stresu a známek přepracování, syndromu vyhoření, psychických bloků a obtíží, depresí, apod.
Setkávání s delfíny probíhají v Turecku v delfináriu DolphinLand Antalya s vedením česky/slovensky mluvícího certifikovaného delfinoterapeuta. Na terapii klienti přijíždějí s doprovodem nebo celou rodinou a doprovod je přítomen delfinoterapii, takže uvolnění a radostné prožitky mohou sdílet všichni společně. Nezbytnou součástí konceptu je právě možnost odpočinout si v krásném prostředí u moře a nabrat síly pro další formy terapie doma. U revitalizačních terapií pro dospělé je samozřejmě možný i individuální pobyt.

Něco málo o historii

Byť je pro nás delfinoterapie možná něčím novým a exotickým, po světě už desetiletí běží terapeutické programy v mnoha delfináriích. První projekty jsou známy ze 70. let 20. století  z Floridy. Dr. Betsy Smith pracovala na s autistickými dětmi. Neuropsycholog a behaviorální specialista Dr. David E. Nathanson v roce 1978 začal zkoumat účinky delfínů na postižené děti v parku Ocean World v Ft. Lauderdale. V roce 1988, otevřel dedikované výzkumné centrum v Grassy Key, později přestěhováno do Key Largo, také na Floridě. V letech 1989 – 1994 prošlo Nathansonovým programem přes 500 dětí.

Terapie za pomoci zvířat obecně

Současně se rozvíjel i obor terapií za pomoci zvířat obecně, takže zkušenosti s delfíny vůbec nejsou ničím neobvyklým, pouze z hlediska komplikované dostupnosti ojedinělým. Výjimečná je tu hlavně intenzita zážitků a rychlost změn v porovnání s „běžnějšími“ zvířaty jako jsou psi, kočky nebo koně. Animoterapie pracují se širokou škálou zvířat, doslova od mravenců po velryby, v neméně široké škále prostředí (zdravotnictví, sociální péče, vzdělávání, ale třeba i vězeňství). Věková klientela animoterapie začíná u miminek po šestinedělí a končí u umírajících pacientů v hospicích. I toto se promítá do delfinoterapie, která má na první pohled nečekanou škálu využití a klientely.